Kilpailumääräyksissä 2025 mm. uusi luokkajako ja ranking-pisteytys
Kilpailumääräykset 2025 on julkaistu. Isoin muutos on luokkajaossa. Uusia luokkia ovat B2 ja C2 käsittäen kyseisen tasoluokan alemman ranking-tason pelaajat. HUOM: Jatkossa C-luokkaan otetaan pelaajat aina ranking järjestyksessä ja C2-luokassa järjestäjä voi valita ottaako pelaajat sisään käyttäen ranking- vai ilmoittautumisjärjestystä.
Senioriluokkiin on lisätty sarjat 65+ ja 70+ ja junioriluokkiin U23. Alle 14-vuotiaat pojat saavat uusien määräysten mukaisesti osallistua naisten sarjoihin.
Uusien luokkatasojen yhä useampi pelaaja löytää itselleen sopivia kilpailuja, kun kilpapelaajien määrä jatkaa kasvuaan. Vuonna 2024 lisenssipelaajia oli jo yli 5000.
Ranking-sijoitukseen lasketaan jatkossa 8 parasta kilpailua ja sarjapadelissä ansaitut pisteet edellisen 12 kuukauden ajalta. Palaamme siis ennen korona-aikaa käytössä olleeseen laskentaan, jossa ranking-järjestys säilyy paremmin ajan tasalla. Uusissa määräyksissä on myös vähennetty seniorikilpailuista myönnettäviä ranking-pisteitä suhteessa muihin luokkiin.
Kilpailumääräykset kilpailujohtajan tärkein työkalu
Jokaisen kilpailujohtajan tulee tuntea kilpailumääräysten sisältö ja etsiä ohjeistusta ensisijaisesti sieltä. Kilpailumääräykset sisältävät myös kansallisia sääntötulkintoja ja täydentävät Suomessa käytössä olevia kansainvälisen padelliiton FIP:n padelsääntöjä.
Uusiin kilpailumääräyksiin on selkiytetty kilpailujohtajan oikeuksia ottaa korvaava pari pois jääneen parin tilalle ja kuvattu kurinpidolliset tahot ja toimenpiteet. Muutokset ja kilpailujohtajan vastuut ja velvollisuudet käsitellään kilpailujohtajakoulutuksessa.
SEURAAVAT KILPAILUNJOHTAJAKOULUTUKSET
Kilpailunjohtajakoulutus tulee olla käytynä jokaisella, joka toimii kilpailunjohtajana Suomen Padelliiton alaisissa kansallisissa kilpailuissa:
Seuraavat koulutukset:
Keskiviikkona 15.1. klo 18:00
Maanantai 20.1. klo 18:00
Koulutukset järjestetään etänä ja linkki kokoukseen lähetetään koulutuspäivänä. Koulutus on maksuton ja sen kesto on noin 3,5h.