Sarjapadelkausi 2024 käyntiin tulevana viikonloppuna

Perjantai 26.1.2024

Sarjapadelin järjestyksessään kolmas sarjakausi käynnistyy huomenna lauantaina suurempana kuin koskaan aiemmin! Mielenkiintoiseen sarjakauteen on valmistautunut pitkän talven aikana yhteensä 59 seuraa ja 183 joukkuetta. Täysin uusina sarjatasoina tällä kaudella käynnistyvät naisten kolmonen sekä miesten nelosdivari. Tuoreen kilpailumuodon edetessä uudelle kaudelleen ja sarjatasojen pikku hiljaa jatkaessa muotoutumistaan, myös sarjojen kilpailullinen taso jatkaa kehittymistään. Alkavasta kaudesta onkin lupa odottaa superjännittävää erityisesti SM-tasoilla, mutta myös eri divarisarjoissaan. Kausi 2024 tulee huipentumaan kuluvan vuoden lokakuussa Tampereella, jossa ratkotaan SM-mitalit Oxdog-Padelliigassa ja tiukat divarisarjojen nousukarsinnat, jotka toteutetaan tällä kaudella lohko-muotoisina lopputurnauksina.

Jatkuuko Liigan kestomenestyjien upeat otteet myös tällä kaudella, ovatko haastajat ottaneet kehitysaskelia talvikaudella, minkälaisiksi divarisarjojen jatkosarjat tulevat muodostumaan runkosarjan päätös- taikka karsintakierroksilla ja mitä on odotettavissa sarjaan tulleilta täysin uusilta joukkueilta? Näihin kaikkiin saadaan varmasti selvyys pitkän kauden aikana. 


Vuoden 2024 ensimmäisellä sarjakierroksella sarjaotteluita tullaan pelaamaan peräti 17 eri paikkakunnalla ja 19 eri hallissa. Seurajoukkueiden SM-sarja Oxdog-Padelliigan käynnistyy miesten ja naisten osalta Itä-Helsingissä sijaitsevassa Padel Club Finland Myllypurossa. Divarisarjojen pelejä on vastaavasti mahdollista päästä seuraamaan paikan päältä usealla eri paikkakunnalla ympäri Suomen. 

Alle olemme koonneet lisätietoja mm. tulevan kierroksen kilpailupaikoista ja miten seurata viikonlopun aikana pelien tuloksia. Artikkelin lopussa myös tärkeää tietoa seuraedustuksista sekä ulkomaalaispelaajien tasomäärityksestä.  


VIIKONLOPUN TAPAHTUMAINFO JA AIKATAULUT 27.-28.1.2024

Oxdog-Padelliiga

► Miesten ja naisten liigakierros Padel Club Finland Myllypurossa (Ratasmyllynkuja 3, 00920 Helsinki)

► Kilpailunjohtajana toimii Hanna Heino-Nohynek, varakilpailujohtajana Jyrki Hero

► Sarjaottelut starttaavat lauantaina klo 11 ja sunnuntaina klo 10 alkaen. Kaikki joukkueet pelaavat viikonlopun aikana 4 ottelusarjaa.

Divarit

► Miesten ykkönen Padel Rocks (Nimismiehenpelto 4B, Espoo)

► Naisten ykkönen Padel King (Pietiläntie 6, 13130 Hämeenlinna)

► Miesten kakkonen A-lohko Tarmola Padel (Werner Söderströmin katu 23, 06150 Porvoo

► Miesten kakkonen B-lohko Padel 247 (Kivimiehenkatu 14, Nokia)

► Miesten kakkonen C-lohko PCF Jyväskylä (Aholaidantie 3, 40320 Jyväskylä)

► Naisten kakkonen A-lohko 40-0 (Itäniityntie 16b, 21280 Raisio)

► Naisten kakkonen B-lohko Padel Zone (Pelitie 42, 53810 Lappeenranta)

► Naisten kakkonen C-lohko Padel Adder (Kylmälahdentie 9, 40500 Jyväskylä)

► Miesten kolmonen A-lohko XO Center (Keinukalliontie 2 04220 Kerava)

► Miesten kolmonen B-lohko Padel Lahti Salpausselkä (Hämeenlinnantie 59, 15800 Lahti)

► Miesten kolmonen C-lohko Kunnonkeskus (Kauppakatu 3, 76100 Pieksämäki)

► Miesten kolmonen D-lohko Tampereen Tenniskeskus (Toimelantie 4, Tampere)

► Naisten kolmonen A-lohko Open Padel Martinlaakso (Martinkyläntie 9, 01770 Vantaa)

► Naisten kolmonen B-lohko Padel Club Finland Hyvinkää (Holintie 10, 05800 Hausjärvi). 

► Naisten kolmonen C-lohko Padel Adder (Kylmälahdentie 9, 40500 Jyväskylä) & Padel Club Finland Jyväskylä (Aholaidantie 3, 40320 Jyväskylä). 

► Miesten nelonen A-lohko Hanhivaaran Liikuntakeskus (Salorankatu 5-7, Salo).

► Miesten nelonen B-lohko Open Padel Kaivoksela (Vetotie 3, 01610 Vantaa)

► Miesten nelonen C-lohko Hi5 Areena (Seutulantie 17, 04410 Järvenpää)

► Miesten nelonen D-lohko Padel Or Die (Jalostajankuja 4, 60100 Seinäjoki)

PÄÄSYLIPUT

Kaikkiin viikonlopun kilpailupaikkoihin maksuton sisäänpääsy molempina päivinä.

TULOSSEURANTA

Otteluohjelma, aikataulut sekä tulosseuranta Padelutionin tapahtumasivuilta:


► Miesten Oxdog-Padelliiga ja divarit:

https://www.padelution.com/clubleagues/sarjapadel/kausi-2024-miehet*

► Naisten Oxdog-Padelliiga ja divarit:

https://www.padelution.com/clubleagues/sarjapadel/kausi-2024-naiset*

*Pääset selailemaan haluamiasi sarjoja sivujen ylävalikosta

Sarjapadelin seurasiirrot  

Vapaiden siirtojen takaraja päättyi keskiviikkona 24.1.2024.  Siirtoikkunan aikana edustusoikeuden muutoksta haki yli 300 pelaajaa.

Mikäli sarjapadel pelaajalta aikaraja on jäänyt huomiotta tai ei ole saanut siitä tietoa omalta seuraltaan ja pelaaja on esim. edustanut aiemmin kilpasarjatasolla toista joukkuetta, voi siirrosta ilmoittaa vielä täyttämällä seurasiirtolomakkeen ennen ensimmäistä sarjaottelua.

Viikonlopun aikana tulleet seurasiirrot käsitellään seuraavalla alkavalla viikolla, mutta liiton poikkeuluvalla edustusoikeus ensimmäiselle sarjakierrokselle astuu voimaan hakemuksen lähettämisen jälkeen, sikäli että kaikki velvoitteet vanhaan seuraan on suoritettu. Pysyvien siirtojen osalta seuratiedot päivitetään lisensseihin lähiviikkojen aikana.

Seurasiirtolomake löytyy TÄÄLTÄ.  

Pelaajan tulee varmistaa myös oman joukkueensa kapteenilta, että kokoonpanomuutoksesta on tiedotettu sarjapäällikköä.

Sarjapadelin seurasiirtoikkuna päättyy alkavalla kaudella 30.4.2024, mutta seurat voivat täydentää joukkueitaan runkosarjan loppuun asti pelaajilla, jotka eivät ole edustaneet kauden tai aiempina kausien aikana muita seuroja sarjapadelissa. 

Padelliitto on halunnut helpottaa kuluvalla kaudella pelaajaliikennettä erityisesti saman seuran sisällä. Seurat voivat tällä kaudella ”kierrättää” pelaajiaan entistä vapaammin edustusjoukkueiden, ns. kakkos- tai muiden joukkueiden välillä. Samalla sarjatasolla pelaavat joukkueet eivät kuitenkaan pysty siirtämään pelaajia saman seuran joukkueista toiseen. Liiga- ja ykkösdivarin joukkueista alemmille tasoille ei voi siirtää joukkueiden 4 parasta rankingin omaavaa pelaajaa kyseisellä kierroksella.

Joukkueiden viralliset kokoonpanot ja edustusoikeudet on nähtävissä sarjapadel-sivuilta.

Sarjapadelin ulkomaalaispelaajien tasomääritys  

Padelliiton kilpailutoimikunta on tarkentanut ohjetta sarjapadelissa joukkueisiin nimettävien ulkomaalaisten / ulkomailla asuvien pelaajien tasomäärityksestä pe

PÄÄTÖS 26.1.2024.

Ulkomaalaispelaajalle/ ulkomailla asuvalle pelaajalle on mahdollista tehdä tasomäärittely Suomen Padelliiton kilpailutoimikunnan toimesta.

Pelaajalle ei tehdä tasomäärittelyä,

– jos hän on kilpaillut vähintään kolmessa Suomen Padelliiton alaisessa kilpailuluokassa viimeisen 18 kk:n aikana.

– jos hän on asunut pääasiallisesti Suomessa vähintään viimeiset 6 kk:tta.

Tarkennus päivitetään sarjapadelin sarjakirjaan myöhemmin.