Sarjapadelin maaliskuun kierros pakettiin – Padel House nousi viikonlopun ilmiöksi

Tiistai 29.3.2022

Vuoden 2022 ensimmäinen sarjapadel-kierros saatiin päätökseensä viime sunnuntaina. Suomen Padelliiga ja divariviikonloppu käynnisti samalla liigan ja 1. divarien sarjakauden 21-22 toisen puolikkaan sekä avasi myös miesten 2. divarin sarjakauden. Viikonloppu sisälsi kaiken kaikkiaan 63 sarjaottelua ja 183 yksittäistä ottelua. Ylöjärvellä pelattu Padelliiga sekä Hausjärvellä, Jyväskylässä ja Vantaalla pelatut divaripelit nostivat jälleen klubeilla tunnelman kattoon ja tarjosivat padelia seuraavalle yleisölleen hienoa urheiluviihdettä. Kilpailupaikkojen järjestelyt ja oheispalvelut keräsivät myös erittäin hyvää palautetta niin urheilijoilta kuin katsojilta. Urheilullisesti maaliskuun kierros selkiytti muutaman sarjan sarjataulukkotilannetta ja toisissa jopa tiivisti pakkaa ja jännistystä runkosarjan päätöskierrosta ajatellen. Toukokuun sarjapäätöksestä on varmasti tulossa todella mielenkiintoinen.  

Maaliskuun pelattu kierros toi sarjojen päätöskierrosta ajatellen hyvää lisämaustetta. Osassa sarjassa sarjakärjet toki vankistivat omia asemiaan, mutta osissa taas sarjojen kärki- ja pudotuspelipaikoista sekä sarjojen tyvipään kamppailuista tullaan näkemään äärettömän jännittävät. Huikeaa urheiludraamaa onkin luvassa sarjojen viimeisiin otteluihin asti.

Lue myös: Sarjapadel ennakko- Maaliskuun kierros käynnistää kevätkauden, miesten 2. divari starttaa

Menneen viikonlopun suurimpana ilmiönä on ehdottomasti mainittava espoolainen Padel House, jonka eri sarjoissa pelaavat joukkueet pelasivat tyylipuhtaan sarjakierroksen näytöstyyliin. Suomen suurimman padelseuran edustusjoukkueet tuntuivat pelanneen kuin keväthurmoksessa, jonka liekkiä ei edes ulkona puhaltanut kylmä pohjoistuuli sammuttanut. Seuran naisten ja miesten Padelliigassa pelaavat ykkösjoukkueet sekä 1. divarissa pelaavat kakkosjoukkueet olivat tulessa koko viikonlopun ajan napsien voittoja toisensa perään. Joukkueet onnistuivatkin voittamaan kaikki pelaamansa sarjaottelut puhtaasti 3-0  ja näin seuran joukkueiden viikonlopun kokonaissaldoksi muodostui vakuuttava 36-0 voittosuhde. 

Espoolaisten lisäksi kierros tarjosi myös lukuisia muita onnistujia sekä ennenkaikkea hienoja otteita, joita nähtiinkin lukuisia kaikissa kierroksella pelatuissa otteluissa.

Pureudutaampa seuraavaksi hieman menneen kierroksen tapahtumiin sarjataso kerrallaan.  

Miesten Padelliiga

Ylöjärven El Padelilla pelatussa miesten Padelliigassa Padel House (24p.) lisäsi puhtaalla pelillään eroaan toisena kierrokselle lähteneeseen Padel Westiin (20p.). West joutui taipumaan viikonlopun avanneessa kuumassa Tampereen paikallistaistossa Padel Tampereelle lopputuloksella 1-2 ja menetti näin kaksi arvokasta pistettä ajatellen runkosarjan voittotaistelua. 

Sarjan pudotuspelitaistoa ajatellen viikonloppuna hieman raajarikkoisina pelanneet ja paljon muutoksia runkokokoonpanoihinsa tehneet Padel Tampere (13p.) sekä turkulainen ÅLK (19p.) näyttävät kuitenkin pitävän hyviä asetelmiaan pudotuspelipakkoihin. Sarjan tyvipään joukkueilla on kuitenkin vielä teoreettisia mahdollisuuksia nousta mukaan kamppailuun, mutta tie on todella haastava.

Miesten liigan viimeiseltä sijalta kierrokselle lähtenyt Padel Club Finland (9p.) onnistui kaivamaan tärkeitä sarjapisteitä viikonloppuna ja nousikin sarjan peränpitäjän paikalta jo viidenneksi. Piste-eroa Padel Tampereeseen on kuitenkin jo 4 pistettä ja joukkue on pelannut yhden ottelun viimeistä pudotuspelipaikkaa pitäviä tamperelaisia enemmän. Päätöskierroksella PCF:llä vastassa kova sarjakärki House sekä lopullisia sarjasijoituksia ajatellen elintärkeä Smash Padel – ottelusarja. 

Smashin joukkueille viikonloppu oli varsin haastava. Smash Kotka (6p.) pelasi ainoastaan sunnuntaina ja sai kahdesta kovasta ottelusta (ÅLK ja House) napattua kotimatkalle vain yhden sarjapisteen. Kotkalaisilla on kuitenkin päätöskierrokselle lähdettäessä vielä kaikki niin sanotusti omissa käsissään, koska vähiten otteluita pelanneena joukkueena heillä on myös eniten pisteitä saatavilla. Päätöskierroksella kotkalaiset tulevat myös kohtaamaan juurikin kovimmat vastustajansa mahdollista pudotuspelipaikkaa ajatellen.

Helsinkiläiselle Smash Padelille viikonloppu oli äärimmäisen vaikea. Joukkue joutui pelaamaan lauantain vajaalla miehistöllä menettäen suoraan kaksi yksittäistä otteluaan luovutuksilla. Sunnuntaille joukkue sai täydennystä omasta divarijoukkueestaan, mutta joutui siitä huolimatta taipumaan kaikissa kolmessa ottelussaan pisteittä ja tippui sarjan viimeiseksi.


Naisten Padelliiga

Naisten Padelliigan kärjessä jatkaa päätöskierrokselle lähdettäessä, keskinäisen otteluvoittonsa turvin Padel West (30p.), joka jatkoi omaa voittoputkeaan myös menneenä viikonloppuna. Naisten liigassa kuitenkin sarjan kärki vain tiivistyi, kun tamperelaisten kanssa tasapisteisiin nousi upean viikonlopunsa myötä Padel Housen naiset (30p.). Naisten liigan tilanne uumoileekin hienoa päätöstä runkosarjalle, jonka ykköspaikan West ja House tulevatkin ratkaisemaan keskinäisessä ottelussaan sunnuntaina 22.5.

Naisten liigan viimeisestä pudotuspelipaikasta tullaan myös käymään toukokuussa äärimmäisen kova taistelu, jossa viimeiset paikat tullaan ratkaisemaan suurella todennäköisyydellä Padel Tampereen (17p.), ÅLK:n (16p.) ja Padel Club Finlandin (15p.) välillä. Toki hienon viikonlopun pelanneella Padel JKL:llä (11p.) on vielä mahdollisuudet nousta mukaan pudotuspelikamppailuun mikäli joukkue onnistuu napsimaan arvokkaita pisteitä päätöskierroksen otteluista.

Naisten liigan tyvipään joukkueille Smash Padelille (5p.) ja Padel Lahdelle (2p.) viikonloppu oli haasteellinen. Molemmat joukkueet olivat joutuneet tekemään paljon muutoksia vakituiseen kokoonpanoonsa ja vaikka joukkueet taistelivat hienosti ei kumpikaan joukkue saanut kerrytettyä lisäpisteitä matkaansa. Toukokuun kierroksella joukkueiden kauden kulminaatiopisteeksi on muodostumassa keskinäinen ottelu, joka tulee samalla antamaan suuntaa ensi vuoden sarjapaikoista.

Miesten 1. divarit

Miesten 1. divarilohkoissa mennyt kilpailuviikonloppu toi mukanaan hieman selvennystä loppukauden suuntaan, mutta nosti myös pudotuspeli kamppailuihin lisämausteita.

A-lohkossa kierrokselle kärkikaksikkona lähteneet Padel Or Die ja Padel House II pelasivat voitokkaat viikonloput napsien sarjapisteitä molemmista pelaamistaan otteluista. Padel House II onnistui kuitenkin keräämään puhtailla 3-0 voitoillaan seinäjokelaisia enemmän sarjapisteitä, jonka turvin joukkue kiilasi sarjan piikkipaikalle. Myös PCF Turku pelasi Padel Club Finlandin Tammiston klubilla upean kierroksen ja ilmoittautui mukaan pudotuspelitaistoon kolmen pelin täydellä pistepotillaan. Turkulaisten asemaa hankaloittaa kuitenkin se, että he ovat pelanneet 2 ottelua Housea ja POD:ia enemmän. Runkosarjan päätösottelussaan la 21.5. House II:sta vastaan tuleekin olemaan todella isot panokset. Myös sunnuntain 22.5. kärkitaisto House II:n ja POD:n voi vaikuttaa PCF Turun kohtaloon.

B-lohkossa kärkikaksikkona kierrokselle lähteneet OVS Padel (19p.) sekä PadelPark (18p.) vankistivat omia asemiaan molempien voitettua omat ottelunsa.

Vajaamiehisenä lauantaina Jyväskylässä pelannut Padel Tampere II (13p.) onnistui yhdestä luovutetusta ottelusta huolimatta nappaamaan 2-1 voiton Padel Or Die II:sta, jonka turvin joukkue piti vielä teoreettiset mahdollisuutensa yllä pudotuspelejä ajatellen.

Padel JKL Musta (9p.) vastaavasti tippui kotiturnauksessaan erittäin pienen oljenkorren varaan. Jyväskyläiset nousu pudotuspeleihin vaatisi päätöskierroksella monen seikan summan:

A. Padel JKL Mustan tulisi voittaa kaikki jäljellä olevat kolme ottelusarjaa suoraan 3-0.

B. PadelParkin tulisi vastaavasti hävitä kaikki omat ottelusarjansa 0-3.

C. Lisäksi Padel Tampere II:n tulisi voittaa PadelPark 3-0 ja saada Smash Padel II-ottelusta vain 0-2 sarjapistettä. Mikäli edelliset toteutuvat ja jyväskyläläiset, tamperelaiset sekä turkulaiset päätyisivät kaikki 18 pisteen tasapisteisiin, jyväskyläläisten tulisi myös saada kerättyä jäljellä olevista keskinäisistä otteluista selvästi paremmat game-suhteet päävastustajiinsa nähden, kuin mitä onnistuivat keräämään kauden ensimmäisissä kohtaamisissa.


Naisten divari

Naisten divarikierros pelattiin Hausjärven puolelle sijaitsevassa Monnissa, Padel Club Finland Hyvinkään klubilla. Viikonloppuun lähdettäessä sarjan kärkipaikkaa piti hallussaan hyvin aiemmista turnauksista täysiä sarjapisteitä saalistanut Padel Tampere II. Tamperelaisten ohjelmassa oli Monnin kierroksella kolme ottelusarjaa, joista jokaisesta joukkue onnistuikin myös kartuttamaan omaa pistetiliään. Joukkue kuitenkin joutui hieman yllättäen antautumaan avauspäivän myöhäisemmässä ottelussa hienon viikonlopun pelanneelle Padel Or Dielle yhteistuloksella 1-2. Kärsityn tappion myötä ja sarjassa toisena olevan Padel House II:n ottaessa omissa otteluissaan kaksi puhdasta 3-0 voittoa, tamperelaisten sarjajohto kapeni runkosarjan päätökseen lähdettäessä ainoastaan kahteen pisteeseen. Espoolaiset ovat pelanneet sarjassa yhden ottelun jahtaamiaan tamperelaisia enemmän, joten Järvenpäässä sunnuntaina 22.5. pelattava keskinäinen ottelusarja tulee nousemaan todella isoon merkitykseen. 

Sarjakärjen takana, tilanne on naisten divarissa on varsin tasainen ja kaikilla mukana olevilla joukkueilla on teoreettiset mahdollisuudet nousta vielä mukaan pudotuspeleihin ja neljän parhaan joukkoon. Kahdesta viimeisistä pudotuspelipaikasta pitävät edelleen kiinni Padel JKL II (15p.) sekä Padel Club Finland II (12p.)

Padel JKL II keräsi Monnista kotimatkalleen Keski-Suomeen kotiin viemisinä tärkeät 5 lisäpistettä. Sen sijaan PCF II:lle ja Smash Padel II:lle viikonloppu oli hankalampi. PCF II sai tililleen ainoastaan yhden voiton viikonlopulta, Smash vastaavasti joutui taipumaan kaikissa kolmessa pelaamassaan ottelussa, mutta onnistui kuitenkin nappaamaan matkaansa kaksi arvokasta lisäpistettä. 

Padel Or Dien naiset olivat lauantain onnistujia kaataessaan sarjakärjen lisäksi myös sarjataulukossa edellä olleen Smashin. Voiton turvin seinäjokeilaiset nousivat sarjataulukon sijalle 5. ja ohittivat näin helsinkiläiset.

Viikonlopun onnistujiin kuuluvat ehdottomasti myös Padel King Hämeenlinnan naiset, jotka saivat kovalla taistelulla naarattua seuran sarjapadel-historian ensimmäisen ottelusarjavoittonsa sunnuntain ottelusta Padel Or Dieta vastaan. Voiton myötä hämeenlinnalaiset pitivät oman oljenkortensa ja pudotuspelipaikkatoiveensa vielä hengissä.

Miesten 2. divari

Miesten uuden 2. divarin ensimmäinen sarjakierros pelattiin Vantaan Open Padel Kaivokselassa. Isäntäjoukkueena sarjaan lähtenyt Open Padel esitti heti alusta lähtien vahvoja otteita ja onnistui voittamaan kaikki neljä sarjaotteluaan. Voittojen turvin vantaalaiset lähtevät sarjan toiseen puolikkaaseen sarjan kärkipaikalta. Sarjan kakkosena tasapisteistä sarjan toiseen puolikkaaseen lähtevät Champions Padel Pori sekä Padel Vihti. Niin porilaiset kuin myös vihtiläiset onnistuivat molemmat nappaamaan avauskierrokselta kaksi voittoa. Vihtiläisten osakkeita nostaa erityisesti heidän sunnuntaina ottamansa kova päänahka viime kesän seurajoukkueiden SM-turnauksessa lopulta neljänneksi sijoittuneesta, mutta vasta nyt seurasarjoihin mukaan lähteneestä Padel Lahdesta. Yhden ottelun sarjakärkeä Open Padelia vähemmän pelanneet vihtiläiset joutuvat kuitenkin taistelemaan tosissaan Järjenpään päätöskierroksella jokaisesta jaossa olevasta pisteestä, koska kärsivät joukkueiden keskinäisessä kohtaamisessa 1-2 tappion vantaalaisille.

Lahtelaisille viikonloppu oli Vihdille kärsityn 0-3 tappion myötä varsin kaksijakoinen. Joukkue aloitti sarjan mainiosti ja onnistui viemään avauspäivän molemmat ottelunsa, mutta sunnuntain hankala peli ja arvokkaiden pisteiden menetys voi nousta valitettavan isoon rooliin yksinkertaisena pelattavassa sarjassa. 

Sarjan keskivaiheille nousseen Padel Kunnonkeskuksen viikonloppua voi vastaavasti kutsua erittäin onnistuneeksi. Kakkosdivarin sarjailmoittautumisten alla perustettu täysin uusi seura onnistui viemään tyylipuhtaat 3-0 voitot Pori Padelin sekä PCF Turun kakkosjoukkueista. Kerättyjen kuuden pisteensä myötä pieksämäkeläiset lähtevät päätösturnaukseen sarjataulukon sijalta 4.

Turkulaiset ja porilaiset lähtevät vastaavasti päätöskierrokselle jahtaamaan ensimmäisiä sarjapisteitä sijoilta 6 ja 7.


MAALISKUUN SARJAPADEL KIERROKSEN TULOKSETSARJAPADELIN JA PADELLIIGAN LOPPUKAUDEN OTTELUOHJELMA

► Loppukevään otteluohjelma on nähtävissä Padelliiton kotisivujen materiaalipankista sekä Rankedinin tapahtumasivuilta:

► Miesten Padelliiga ja 1. divarilohkot:

https://rankedin.com/en/teamleague/307/suomen-padelliiga-miehet/standings *

► Naisten Padelliiga ja divari:

https://rankedin.com/en/teamleague/308/suomen-padelliiga-naiset/standings *

► Miesten 2. divari:

https://rankedin.com/en/teamleague/362/suomen-padelliiga-miehet-2-divari/standings

*Pääset vaihtamaan sarjoja sivuilla kohdasta ”pool”. Esim. Suomen Padelliiga Miehet – Finland


LOPPUKAUDEN SARJAPADEL KIERROKSET

► Suomen Padelliigan ja divareiden runkosarjan päätöskierros 21.-22.5.2022

► Pudotuspelit 28.5.2022

► Mahdolliset liigakarsinnat 29.5.2022