Tiedote -Seurajoukkueiden SM-kisat 30.7.-1.8.2021

Padelin ensimmäiset viralliset seurajoukkueiden SM-kisat pelataan koronan salliessa heinä- elokuun vaihteessa. Haku kilpailujen järjestämisestä aukeaa toukokuun alussa ja päättyy 31.5.2021. Järjestäjillä pitää olla vähintään 6 kenttää käytössä kisaviikonlopun peleihin. Kisoja voi hakea sekä ulko- että sisäkentille (ulkokentillä oltava varakentät sisällä).

Lisätietoja seurajoukkueiden SM-turnauksesta:

Hinta: 300€/seura

Turnausmalli: Kolme otteluparia. Joukkueiden määrästä riippuen kisat pelataan joko kaavioina tai lohkomuotoisina. Kaikki sijat pelataan loppuun asti.

Seuran on oltava suomalainen. Pelaajien kansalaisuutta ei ole määritelty.

Joukkueeseen nimetään minimissään 6 pelaajaa ja maksimissaan 8/sarja.

Kahdeksalle parhaalle seuran ykkösjoukkueelle on tarjolla osallistumisoikeus syksyllä käynnistyvään SM-liigaan. Syksyllä on tarkoitus aloittaa myös seuraotteluiden divaritoiminta naisten ja miesten yleisissä sarjoissa sekä senioriluokissa.

Miesten sarja: (max. 16 joukkuetta)

Naisten sarja: (max. 16 joukkuetta)

Mikäli seuroja ilmoittautuu enemmän kuin 16 joukkuetta, niin ranking-pisteet ratkaisevat mukaan pääsevät seurat. Seura voi myös ilmoittaa useamman joukkueen. Ensisijaisesti hyväksytään kuitenkin 1 joukkue/seura.